INVASJON!

Den unge, svenske dramatikeren Jonas Hassen Khemiri har kommet som en komet inn på den internasjonale teaterscenen. Hans debutstykke Invasjon er valgt ut til å bli årets hovedsamarbeidsprosjekt mellom DNS og Det Afghanske Nasjonalteater.

Hvem er Albukasem? De unge innvandrerne, den velmenende tolken, Woody Allen, forskerteamet og kollokviegruppen fra universitetet synes alle å være opptatt av det. På den ene eller den andre siden, utefra eller innefra, distansert eller involvert, så melder spørsmålene seg igjen og igjen. Hva er han? Hvor er han? Hvem er han? Og ikke minst – hvorfor er vi så redd for Albukasem?

Med humor, mot og intelligens har Jonas Hassen Khemiri vitalisert både teaterspråket og debatten om utfordringene i et globalisert, multietnisk verdensbilde. Vi utfordres til å spørre oss selv, hvem er vi? Hva er vi redd for? Hva lengter vi etter? Og i forlengelse av det; Hvem er ”de andre” og hva er de redd for? Hva lengter de etter?

Den Nationale Scene og Det Afghanske Nationalteater innledet i 2009 et tre år langt samarbeid støttet av Utenriksdepartementet gjennom Norges ambasade i Kabul. Samtidig har det vært nære bånd mellom de to teatrene helt siden 2002, ikke minst gjennom frivillig innsats fra de ansatte.

Les mer om forfatteren Jonas Hassen Khemiri her.

Invasjon! har premiere på Lille Scene 20. mai.

Facebook Twitter



Utskriftsvennlig versjon

Den Nationale Scene
Tlf. 55 54 97 00
E-post: dns@dns.no

Telefon billettbestilling: 55 60 70 80

Webredaktør: Ole Klemsdal
Web-løsning: Kyber Kommunikasjon AS